Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Rok szkolny rozpoczęty Drukuj Poleć znajomemu
 Prawie 275 tysięcy uczniów z Kujawsko-Pomorskiego rozpoczęło 1 września rok szkolny. Urząd Marszałkowski kontynuuje realizację wartych miliony złotych projektów edukacyjnych, które pomagają uczniom w nauce i rozwijają ich umiejętności. Wspieramy także modernizację i rozbudowę szkół w regionie.

- Urząd Marszałkowski przeznacza potężny strumień środków na przedsięwzięcia wspierające kadry oświaty i służące budowaniu bogatej i wszechstronnej oferty edukacyjnej, a także kompleksowej oferty stypendialnej. Pomagamy też w budowaniu nowoczesnej bazy dydaktycznej. Jako jedyni w Polsce budujemy sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza, które są świetnym narzędziem dydaktycznym, przybliżającym młodzieży świat nauk ścisłych
– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Urząd Marszałkowski wspólnie z samorządami lokalnymi wyposażył pierwsze klasy szkół podstawowych w blisko 2,5 tysiąca zestawów nowoczesnych tablic interaktywnych. Przeznaczyliśmy na ten cel 29 milionów złotych (więcej tutaj). Duży sukces odniósł projekt edukacyjny „Podnoszenie osiągnięć edukacyjnych uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego” skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, w ramach którego 7 tysięcy uczniów z 225 szkół korzystało z dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i pozalekcyjnych. Efekty jego realizacji to zdecydowanie lepsze wyniki na sprawdzianie podsumowującym naukę w szkole podstawowej. W efekcie w rankingu województw nasz region awansował z 15. na 8. miejsce (więcej tutaj). Dobiega też końca realizacja projektu „W drodze do sukcesu” przygotowanego z myślą o uczniach szkół specjalnych oraz klas integracyjnych. Ponad 700 uczniów klas 4-6 z 57 szkół brało udział w dodatkowych lekcjach matematyki, języków, przyrody oraz informatyki, a także zajęciach specjalistycznych i rewalidacyjnych (więcej tutaj).

W tym roku szkolnym kontynuujemy realizację edukacyjnych przedsięwzięć. Jest wśród nich „Program indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas  I-III szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim”, który wspiera szkoły z całego regionu w rozwijaniu programów indywidualnej pracy z dzieckiem. W ubiegłym roku szkolnym ponad 40 tysięcy uczniów z 471 szkół uczestniczyło w spotkaniach z logopedą, lekcjach języka angielskiego i zajęciach z gimnastyki korekcyjnej oraz rozwijających zainteresowania matematyczno-przyrodnicze, plastyczne oraz teatralne. Teraz do udziału w przedsięwzięciu dołączą kolejne placówki (więcej tutaj).

Naszą ofertę kierujemy też do uczniów szkół zawodowych. Projekt „Nowa jakość kształcenia zawodowego w województwie kujawsko-pomorskim”, obejmuje między innymi specjalistyczne kursy oraz praktyki zawodowe u pracodawców (więcej tutaj). Wspieramy też przedsięwzięcia służące podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Pedagodzy szkolą się w ramach projektu edukacyjnego „Klucz do uczenia – program wsparcia kujawsko-pomorskich nauczycieli” (więcej tutaj).

Zupełnie nowe przedsięwzięcie edukacyjne to projekt „Ćwiczę, uczę się, wygrywam”, z którego skorzysta 1,5 tysiąca gimnazjalistów ze 100 szkół w regionie. Jego cel to wspieranie pozytywnych zachowań młodzieży w najtrudniejszym okresie dojrzewania. Zakłada organizację pozalekcyjnych zajęć edukacyjnych, promujących aktywność fizyczną, sportową rywalizację, prawidłowe postawy społeczne oraz nawyki zdrowego i higienicznego trybu życia (więcej tutaj). Trwają też przygotowania do kolejnej edycji projektu „Regionalne koła fizyczne, matematyczne, informatyczne” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu nauk ścisłych (o ostatniej edycji pisaliśmy tutaj).

W wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół w Solcu Kujawskim wzięła udział przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka w Toruniu, wicemarszałek Dariusz Kurzawa w Zespole Szkół Rolniczych w Bielicach (gmina Mogilno), a członek zarządu województwa Sławomir Kopyść w w Gimnazjum im. Długosza we Włocławku.

O projekcie stypendialnym „Zdolni na start” tutaj
O projekcie Astrobaza tutaj
O wsparciu na budowę, modernizację i przebudowę szkół tutaj
O rozbudowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy tutaj
O termomodernizacji placówek edukacyjnych tutaj

O inauguracji roku szkolnego i otwarciu Orlika w Bydgoszczy tutaj

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1. 2. 3.
4. 5. 6.
7.
fot. freepress.pl

1 września 2011 r.
Ostatnia aktualizacja: 2 września 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy