Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Festyn archeologiczny w Biskupinie Drukuj Poleć znajomemu
 W sobotę (17 września) rozpoczął się w Biskupinie jeden z największych w Europie festynów archeologicznych. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Grecja – narodziny Europy”. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Piotr Całbecki.

Organizatorzy XVII Festynu Archeologicznego „Grecja – narodziny Europy” w Biskupinie przygotowali dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Każdy z dziewięciu dni festynu dedykowany będzie jednej z greckich Muz sztuki i nauki. Pokazy ludowych i starożytnych tańców greckich wykona zespół „Fundakia”, grupa „Koryvantes Hoplites” z Aten pokaże jak walczyli greccy hoplici (wojownicy greccy), natomiast teatr antyczny „Sfinga” zaprasza do obejrzenia greckich spektakli teatralnych. Ponadto zwiedzający wysłuchają koncertu pieśni starogreckich, zobaczą jak wyglądała ceremonia ślubna starożytnych Greków, a także jak się kiedyś ubierano. W czasie festynowej zabawy odbędzie się pokaz między innymi pankrationu, czyli kombinacji boksu i zapasów oraz pokaz lepienia greckich masek teatralnych. Dla chętnych dostępna będzie wystawa „Grecja – narodziny Europy”. Odbędą się też liczne degustacje, warsztaty i konkursy o tematyce greckiej. Festyn odwiedzi Rafał Kubacki (polski judoka, olimpijczyk, mistrz świata i Europy).
Wydarzenie potrwa do 25 września.

Szczegółowy program tutaj.

Festyn archeologiczny w Biskupinie organizowany jest od 1995 roku. Zeszłoroczna edycja nosiła nazwę „Ruś znana i nieznana”. Pisaliśmy o niej tutaj.

Organizatorem XVII Festynu Archeologicznego są Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (instytucja kultury Urzędu Marszałkowskiego) oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Wilandt
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 
1. 2. 3.
4. 5.
 
16 września 2011 r.
ostatnia aktualizacja: 18 września 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy