Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Nagrodziliśmy zwycięzców Festiwalu Projektów Edukacyjnych Drukuj Poleć znajomemu
 „Wieczór kultury żydowskiej” przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Działyńskiego w Golubiu–Dobrzyniu, projekt „Na kociewską nutę – wielopokoleniowe śpiewanie” uczniów Zespołu Szkół – Gimnazjum w Jeżewie oraz projekt „Pałac w Lubostroniu perłą w tradycji i historii Pałuk” autorstwa uczniów z Gimnazjum w Lubostroniu – to nagrodzone prace Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 września w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Urząd Marszałkowski zorganizował przedsięwzięcie by zachęcić uczniów szkół gimnazjalnych i nauczycieli do zapoznania się z tematyką związaną z naszym regionem oraz promować dobre praktyki w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej. Projekt edukacyjny to metoda nauczania, która kształtuje wiele umiejętności oraz łączy wiedzę z różnych przedmiotów. Jego istotą jest samodzielna praca uczniów służąca realizacji określonego zadania. Tematyka projektów zgłoszonych na festiwal nawiązywała do etnografii, przyrody, krajoznawstwa, historii, kultury oraz innych zagadnień dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego.

Na konkurs wpłynęło 39 prac w formie prezentacji i filmów z gimnazjów z całego województwa. Pierwszą nagrodę zdobyli uczniowie Gimnazjum im. Działyńskiego w Golubiu–Dobrzyniu. Projekt „Wieczór Kultury Żydowskiej – Kochali to miasto, jak my kochamy…, czyli jak wskrzesić pamięć o wielonarodowych korzeniach miasta?”, stworzyło 13 uczniów pod kierunkiem opiekuna - nauczyciela Marii Starosty. W ramach jego realizacji odbył się Wieczór Kultury Żydowskiej z tańcami, piosenkami, przedstawieniem kabaretowym i prezentacją potraw; uczniowie przygotowali też prezentację multimedialną, stronę internetową oraz wywiady, ankiety i plakaty. Grupa dzieci uczestniczących w zwycięskim projekcie otrzyma nagrody rzeczowe o łącznej wartości 7 tys. zł (do podziału), zaś nauczycielka 3 tys. zł.

Drugie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół – Gimnazjum w Jeżewie (powiat świecki). Projekt „Na kociewską nutę – wielopokoleniowe śpiewanie” został opracowany przez 15 uczniów wraz z nauczycielką Beatą Smeją (nagrody rzeczowe dla uczniów za 5 tys. zł, dla nauczycielki – 2 tys. zł), Trzecie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum w Lubostroniu (powiat żniński) za projekt „Pałac w Lubostroniu perłą w tradycji i historii Pałuk” stworzony przez 29 uczestników i nauczycieli: Reginę Słowińską i Julitę Jasewicz (nagrody rzeczowe dla uczniów za 3 tys. zł, dla nauczycieli – 1,5 tys. zł, do podziału).

Jury przyznało też wyróżnienia:
1.    wyróżnienie
  • Niepubliczne Gimnazjum w Gołkowie, powiat brodnicki (10 uczestników), nauczyciele: Jolanta Sobieszyk, Róża Szymańska, Piotr Skarżyński
Temat projektu: „Tu jest Polska – nieznani bohaterowie trudnych dni wojny”
 
2.    wyróżnienie - ex quo
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Ciechocinku, powiat aleksandrowski (13 uczestników), nauczyciele: Arleta Kwaśniewska, Agnieszka Racha
Temat: „Dlaczego warto odwiedzić Ciechocinek? Po zdrowie i wiedzę do Ciechocinka”

  • Zespół Szkół nr 11 w Bydgoszczy (10 uczestników), nauczyciele: Magdalena Piotrowska, Iwona Miklasz
Temat: „Kujawy – pozytywna cooltura. O regionie literacko, filmowo, plastycznie i teatralnie”
 
3.    wyróżnienie
  • Zespół Szkół w Ostromecku, powiat bydgoski (10 uczestników), nauczyciel: Mirosława Otlewska
Temat : „Nasze magiczne Ostromecko”
 
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych projektów tutaj.
Lista uczniów  - autorów projektów tutaj
Opis nagrodzonych i wyróżnionych projektów  tutaj
 
Laureatów festiwalu wyłoniła kapituła, złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku. Nagrodzone prace zostaną umieszczone na portalu www.kohr.kujawsko-pomorskie.pl.

Uroczyste wręczenie nagród z udziałem członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia odbyło się 23 września w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
 
1.  2.  3.
4.  5.  6.
7.  8.  9.
 
Biuro Programów Edukacyjnych
Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego


23 września 2011 r.
ostatnia aktualizacja: 26 września 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy