Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
„Zawsze zielono, zawsze niebiesko” Toruń 2011 Drukuj Poleć znajomemu
 Młodzi plastycy z całego świata uczestniczyli w zorganizowanym po raz szesnasty Międzynarodowym Konkursie Twórczości Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” Toruń 2011. Wernisaż wystawy pokonkursowej, z udziałem reprezentantów akredytowanych w Polsce placówek dyplomatycznych, odbył się 13 października w siedzibie toruńskiej fundacji Tumult.

Na doroczny konkurs organizowany przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka nadsyłają prace szkoły i młodzieżowe pracownie malarskie i graficzne z całego świata. Lista tegorocznych uczestników - wśród których są nie tylko Europejczycy, ale także między innymi reprezentanci Indii, Iranu, Kuby, Kuwejtu, Brazylii, Bangladeszu, Armenii i Meksyku - jest naprawdę imponująca. Wpłynęło blisko 23 tysiące obrazów i grafik z 51 krajów.

Międzynarodowe jury przyznało tym razem 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych oraz dwie nagrody zbiorowe za kolekcje prac, które otrzymają instytucje opiekujące się młodymi artystami. Nagrodę ufundowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego otrzyma podczas dzisiejszej ceremonii podsumowania imprezy bułgarska Narodowa Szkoła Sztuk Pięknych Ilia Petrow z Sofii, której adepci przedstawili w konkursie interesujące grafiki. Więcej o konkursie i nagrodzonych na stronie GiOPTD tutaj.


Sporym osiągnięciem dla uczestników jest też zakwalifikowanie prac na wystawę pokonkursową. Takim sukcesem może się pochwalić między innymi osiemnastoletnia Chinka z Hong Kongu Yu Yan Ho, która jako pierwsza odebrała swój honorowy dyplom już 6 października. Dyplomy otrzymali także jej nauczyciele Mike Chan i Stephanie Yip.Uroczyste podsumowanie imprezy połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej odbyło się 13 października. Wzięli w nim udział ambasadorzy Republiki Indii, Islamskiej Republiki Iranu, Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki i Republiki Słowenii - Monika Kapil Mohta, Samad Ali Lakizadeh, Pamela Jayasekera Deen i Marjan Setnic - oraz wysocy urzędnicy reprezentujący akredytowane w Warszawie przedstawicielstwa dyplomatyczne Bułgarii, Tajlandii, Uzbekistanu, Węgier, Meksyku, Turcji, Litwy i Słowacji. Samorząd regionu reprezentował członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Wystawę pokonkursową, na którą wybrano ponad tysiąc dwieście prac, będzie można oglądać w Tumulcie do 10 listopada, a w salach GiOPTD jeszcze w pierwszych dniach grudnia. Potem pojedzie do Hong Kongu, gdzie będzie prezentowana w tamtejszej School of Creativity. Samorząd województwa, który jest organem prowadzącym GiOPTD, wsparł konkurs finansowo.

Ilustracjami w materiale są nagrodzone i wyróżnione w konkursie prace Magdy Kamińskiej z Grudziądza (fot. czołówkowa) oraz Ekateriny Furchevej i Bojeny Serafimovej z Sofii.
 
1.  2.  3.
4.  5.
 
Izabela Wodzińska-Jaworska
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
 
11 października 2011 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 października 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy