Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Otworzyliśmy astrobazę w Jabłonowie Pomorskim Drukuj Poleć znajomemu
 Przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki) odbyło się w piątek (14 października) uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik. To już trzecia inauguracja takiego obserwatorium astronomicznego w naszym regionie.
 
W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w Kujawsko-Pomorskiem powstaje w sumie 14 astrobaz. Dwie pierwsze otworzyliśmy w czerwcu przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski) oraz przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie. Przez całe wakacje odbywały się w nich zajęcia dla miłośników astronomii.

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Każda z astrobaz ma swoich opiekunów, a nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu – szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat (więcej na ten temat tutaj).

Budynki astrobaz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (ul. Nowy Rynek 5) odbyło się w piątek (14 października). Wzięli w nim udział marszałek Piotr Całbecki oraz wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober. Wcześniej odbyła się uroczystość nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum i Zasadniczej Szkole Zawodowej.

Astrobazy Kopernik powstają też w miejscowościach:
•    Brodnica, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Lidzbarska,
•    Dobrzyń n. Wisłą, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum, ul. Licealna 1,
•    Golub-Dobrzyń, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK,
•    Gostycyn, Zespół Szkół , ul. Sępoleńska 12 a.
•    Inowrocław, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 Maja
•    Kruszwica, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska,
•    Rypin, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa,
•    Świecie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna,
•    Unisław, Zespół Szkół, ul. Lipowa,
•    Zławieś Wielka, Zespół Szkół, ul. Szkolna,
•    Żnin, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.

Jacek Piotrowski
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 
1. 2. 3.
4. 5. 6.
7.
 fot. Wojtek Szabelski/freepres.pl
 
13 października 2011 r.
ostatnia aktualizacja: 17 października 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy