Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Kujawsko-pomorski Festiwal Gęsiny Drukuj Poleć znajomemu
 Tłumnie uczestniczyliśmy w głównym wydarzeniu naszej tegorocznej akcji gęsinowej, Kujawsko-pomorskim Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem, który odbył się w weekend Święta Niepodległości (11, 12 i 13 listopada). Bawiliśmy się w wielkiej Gęsiej Karczmie w hali namiotowej na 750 miejsc, a także na kiermaszu produktów z gęsiny oraz innych produktów regionalnych i rękodzieła. Na imprezę dowoziły bezpłatne autobusy. List do uczestników festynu skierowała małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

W menu Gęsiej Karczmy znalazły się przede wszystkim gęsie pipki z pęczakiem, żur na gęsinie, gęś w kapuście i marcińskie rogale z masą orzechową. Ceny były naprawdę umiarkowane. A do tego muzyka na żywo i podłoga do tańca. Oprawę artystyczną podzieliliśmy na trzy bloki – patriotyczny (11 listopada), stricte rozrywkowy (12 listopada) i rodzinny (13 listopada).

11 listopada na festynowej estradzie zaprezentowały się bydgoski  ludowy Zespół Pieśni i Tańca Płomienie, toruńska grupa Black Velvet oraz orkiestra dęta z Koronowa. Odważnych zaprosiliśmy do konkursu karaoke, a miłośników polskiego kina na prezentowane na wielkim ekranie kultowe polskie komedie. Na koniec była zabawa taneczna przy polskiej muzyce rozrywkowej.

12 listopada był przede wszystkim „Czasem na gęsinę” - w Przysieku odbył się otwarty pokaz gotowania, który poprowadził Artur Moroz, szef kuchni sopockiej restauracji Bulaj. W programie były też prezentacja modnego makijażu, koncert bydgoskiej grupy „Wiking Players” i dyskoteka.

Finałowy dzień festynu, niedziela 13 listopada, upłynął pod znakiem propozycji adresowanych do rodzin z dziećmi. Były słodkie warsztaty kulinarne, podczas których maluchy próbowały własnoręcznie przyrządzać słodkie smakołyki pod okiem mistrza cukierniczego Tomasza Dekera, przygotowany przez aktorów Teatru Baj Pomorski spektakl lalkowy oraz konkurs karaoke, w którym uczestniczyli najmłodsi miłośnicy publicznych występów.  

Festynom towarzyszył kiermasz produktów z gęsiny oraz innych produktów regionalnych i rękodzieła.

Okolicznościowy list do uczestników imprezy skierowała małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, chwaląc nasz pomysł łączenia wartości patriotycznych i niepodległościowych z atmosferą rodzinnego święta i pielęgnowaniem regionalnych tradycji. - Gratuluję samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego ciekawego pomysłu ożywienia tradycji, która służy wzmacnianiu poczucia regionalnej tożsamości i życzę udanego spotkania - zakończyła swój list Pierwsza Dama. Nasz specjalny kurier zawiózł do pałacu prezydenckiego  kosz z gęsinowymi darami, w którym znalazły się między innymi półgęsek, rolada z gęsi z piernikiem toruńskim oraz gęsi pasztet.

Więcej informacji w naszej gęsinowej zakładce tutaj i na www.czasnagesine.pl.

Skosztować potraw z gęsiny, a także zakupić gęsie smakołyki można było także podczas kiermaszu „Czas na gęsinę”, który odbył się od 11, 12 i 13 listopada przy restauracji „Ostromecka” w Ostromecku. Imprezę zorganizowała Lokalna Grupa Działania Zakole Dolnej Wisły.
 
Materiał filmowy tutaj.
 
1. 2. 3.
4. 5. 6.  
Fot. Andrzej Goiński, Wojtek Szabelski/freepress.pl
Więcej zdjęć w naszej galerii tutaj .

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 listopada 2011 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy