Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Walczą z otyłością Drukuj Poleć znajomemu
 Trwa realizacja finansowanego przez Urząd Marszałkowski Regionalnego Programu Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży. W najbliższych badaniach i szkolenia edukacyjnych wezmą udział młodzi mieszkańcy Bydgoszczy oraz powiatu grudziądzkiego.
 
Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy oraz przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu.

Młodzi pacjenci kierowani są na leczenie przez pielęgniarki szkolne, nauczycieli oraz lekarzy rodzinnych. Objęte programem dzieci w wieku od 2 do 18 lat zyskują szansę na zmianę dotychczasowych, szkodliwych przyzwyczajeń żywieniowych. U osób, które mają podwyższony wskaźnik masy ciała, wykonywane są badania, m.in. poziomu cholesterolu, trójglicerydów, leptyny i glukozy. W ten sposób wykrywa się stany przedcukrzycowe czy endokrynopatie. Uczestnicy programu są badani również pod kątem zaburzeń ortopedycznych, korzystają z porad psychologa i dietetyka. Każdy z pacjentów objęty jest programem przez 2 lata.
 
W ramach realizacji projektu prowadzona jest również edukacja w zakresie prawidłowych zachowań zdrowotnych. W spotkaniach edukacyjnych, oprócz dzieci i rodziców, biorą udział także nauczyciele oraz szkolne pielęgniarki. Szkolenia prowadzą lekarze chorób metabolicznych, dietetycy, psychologowie oraz rehabilitanci.

Harmonogram najbliższych badań i spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w szpitalu w Bydgoszczy tutaj.

Lista samorządów biorących w 2011 roku udział w Regionalnym Programie Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży tutaj.

Rozmowa z doktor Danutą Kurylak, koordynatorem programu tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


3 sierpnia 2011 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy