Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Astrobaza w Brodnicy Drukuj Poleć znajomemu
 Uroczyste otwarcie kolejnej w naszym regionie Astrobazy Kopernik z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego oraz wiceprzewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera odbyło się 22 listopada przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. To już czwarta inauguracja takiego obserwatorium astronomicznego na Kujawach i Pomorzu.
 
W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w Kujawsko-Pomorskiem powstaje w sumie 14 astrobaz. Dwie pierwsze otworzyliśmy w czerwcu przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski) oraz przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie. Kolejna została otwarta w połowie października przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki). Bardzo prężnie działa obserwatorium w Radziejowie, które odwiedziły już setki uczniów z innych szkół oraz osób dorosłych zainteresowanych astronomią (więcej na ten temat w rozmowie z Januszem Wrzesińskim, emerytowanym nauczycielem fizyki związanym z radziejowską astrobazą tutaj). Regularne zajęcia odbywają się również w Jabłonowie Pomorskim.

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Każda z astrobaz ma swoich opiekunów, a nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu – szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat (więcej na ten temat tutaj).

Uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy (ul. Lidzbarska 14) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego oraz wiceprzewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera odbyło się we wtorek (22 listopada). Tego samego dnia odbyła się też uroczystość otwarcia lądowiska, które powstało przy szpitalu w Brodnicy dzięki wsparciu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Astrobazy Kopernik powstają też w miejscowościach:
  • Dobrzyń n. Wisłą, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum, ul. Licealna 1,
  • Golub-Dobrzyń, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK,
  • Gostycyn, Zespół Szkół , ul. Sępoleńska 12 a.
  • Inowrocław, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 Maja
  • Kruszwica, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska,
  • Rypin, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa,
  • Świecie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna,
  • Unisław, Zespół Szkół, ul. Lipowa,
  • Zławieś Wielka, Zespół Szkół, ul. Szkolna,
  • Żnin, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
 
1. 2. 3.
 fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
 
21 listopada 2011 r.
ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy