Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Otworzyliśmy astrobazę w Dobrzyniu nad Wisłą Drukuj Poleć znajomemu
 W środę (7 grudnia) w Dobrzyniu nad Wisłą odbyło się uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik. To piąte takie obserwatorium astronomiczne, które rozpoczyna działalność na Kujawach i Pomorzu.
 
W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w Kujawsko-Pomorskiem powstaje w sumie 14 astrobaz. Dwie pierwsze otworzyliśmy w czerwcu przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski) oraz przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie (więcej na temat działalności obserwatorium w Radziejowie tutaj). Od połowy października astrobaza działa przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), a od dwóch tygodni także przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy.

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje, na który znajdują się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Każda z astrobaz ma swoich opiekunów, a nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu. Szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat (więcej na ten temat tutaj).

W uroczystym otwarcie Astrobazy Kopernik przy Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą (ul. Licealna) wziął udział członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Obserwatorium będzie nosić imię Mariana Kowalskiego, astronoma urodzonego w Dobrzyniu nad Wisłą.

Astrobazy powstają też:
  • w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK;
  • w Gostycynie, Zespół Szkół , ul. Sępoleńska 12 a;
  • w Inowrocławiu, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 Maja;
  • w Kruszwicy, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska;
  • w Rypinie, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa;
  • w Świeciu, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna;
  • w Unisławiu, Zespół Szkół, ul. Lipowa;
  • w Złejwsi Wielkiej, Zespół Szkół, ul. Szkolna;
  • w Żninie, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.
 
 
1.  2.
 
 


Otwarcie astrobazy w Gniewkowie (więcej tutaj)

 
Obserwatorium w Radziejowie (więcej tutaj)


Astrobaza w Jabłonowie Pomorskim (więcej tutaj)


Obserwatorium w Brodnicy (więcej tutaj)
 
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


6 grudnia 2011 r.
ostatnia aktualizacja: 9 grudnia 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy