Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Narysuj, zagraj, zaśpiewaj – warsztaty świąteczne u marszałka Drukuj Poleć znajomemu
 Urząd Marszałkowski był 21 grudnia otwarty dla dzieci, młodzieży, ich rodziców i dziadków. Nasi goście uczyli się przygotowywać dekoracje świąteczne i stroiki, śpiewaliśmy razem kolędy przy bożonarodzeniowej szopce, a dzieci spotkały się ze Świętym Mikołajem.

- To nieporównywalna z czymś innym frajda przygotowywać i dekorować dom na święta. Ten przedświąteczny okres to doskonała okazja, by go spędzić na wspólnej zabawie – zapraszał na imprezę marszałek Piotr Całbecki.

Już przed wejściem do budynku Urzędu Marszałkowskiego  panowała świąteczna atmosfera za sprawą okazałej, oświetlonej choinki. Podczas imprezy nastąpiło uroczyste odpalenie lampek.

Oczekujący na dzieci Mikołaj zasiadł w fotelu przy choince na pierwszym piętrze urzędu Każde dziecko mogło zrobić pamiątkową fotografię ze Świętym, która zostanie przesłana do domów pocztą elektroniczną.

Na parterze urzędu Koło Gospodyń Wiejskich z Golubia-Dobrzynia zaprezentowało tradycyjny stół wigilijny. Na stole znalazły się świąteczne potrawy, obrus, zastawa. Panie witały gości w tradycyjnych strojach ludowych.

Pierwszą atrakcją dla dzieci było malowanie i ozdabianie ogromnej papierowej choinki. Warsztaty plastyczne pod nazwą „Kujawsko-Pomorska choinka w rozmiarze XXL” poprowadził Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Zabawa polegała na pomalowaniu i ozdobieniu choinki. Najmłodsi wykonywali ozdoby własnoręcznie z kolorowego papieru, sznurka i filcu.

Warsztaty muzyczne „Leć kolędo Kujawsko-Pomorska w świat” poprowadził Jacek Beszczyński, Katarzyna Gucajtis i Leszek Miliński. Była to okazja, by poznać i zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy przy akompaniamencie gitary. W muzykowaniu wzięli udział dzieci, rodzice i dziadkowie.

Warsztaty lalkarskie poprowadził Andrzej Pietrzak,  artysta z Baja Pomorskiego, który opowiedział i zaprezentował, jak powstają lalki, wykorzystywane przez aktorów podczas przedstawień kukiełkowych. Dzieci wspólnie z rodzicami mieli okazję poznać tę dziedzinę sztuki, a kilkoro z nich własnoręcznie wykonało lalki z kubeczków, butelek i piłeczek.

Uczestnicy warsztatów folklorystycznych przygotowali stroiki i dekoracje świąteczne z kwiatów.

„Prezenty zrobione lepsze niż kupione” to temat warsztatów prowadzonych przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia. Uczestnicy obejrzeli prezentację na temat warunków produkcji i wątpliwej jakości zabawek oraz przedmiotów wytwarzanych w Chinach. Uczyli się przygotowywać ozdoby i prezenty świąteczne z materiałów ekologicznych, takich jak drewno i filc. Wykonali kartki świąteczne, aniołki z papieru, choinki z makaronu i piór, bombki z szyszek, łańcuchy i gwiazdki ze słomy.

Przy tradycyjnej szopce bożonarodzeniowej przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przez cały czas można było dołączyć do kolędujących dzieci z toruńskiego zespołu Mała Rewia. Autorami tegorocznej szopki są uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych imienia Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Są to drewniane figury z wielobarwną polichromią przedstawiającą Świętą Rodzinę i Trzech Króli.

Informacje o atrakcjach tutaj, mapa tutaj
Film z imprezy tutaj.
 Więcej zdjęć z warsztatów w naszej galerii tutaj .
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1. 2. 3.  

 fot. Wojtek Szabelski, freepress.pl, Andrzej Goiński

16 grudnia 2011 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2011 r.

 
 
 
 

Gościmy