Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Świąteczny czas w Urzędzie Marszałkowskim Drukuj Poleć znajomemu
 Do Wigilii Bożego Narodzenia zostało kilka dni. W Urzędzie Marszałkowskim czuć już atmosferę świąt. Przed budynkiem stoi choinka i szopka bożonarodzeniowa. Pięć Szlachetnych Paczek przygotowaliśmy potrzebującym rodzinom z regionu. Zorganizowaliśmy też świąteczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, ich rodziców i dziadków.
 
Warsztaty świąteczne odbyły się w środę (21 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim. Święty Mikołaj czekał na każde dziecko, chcące zrobić sobie z nim pamiątkową fotografię. Przy szopce bożonarodzeniowej kolędy zaśpiewały dzieci z toruńskiego zespołu Mała Rewia. Można było także pomalować choinkę w rozmiarze XXL, zrobić kwiatowe ozdoby oraz kukiełki teatralne. Więcej tutaj.

Podczas świątecznych warsztatów, odbyło się uroczyste  otwarcie szopki betlejemskiej. W tym roku jest to klasyczny żłobek z ręcznie malowanymi, drewnianymi postaciami Józefa, Marii, Jezuska i Trzech Króli, wykonanych z drzewa topolowego. Na figurach znalazły się napisy w języku Braille’a. Awangardowa szopka, która stała przed Urzędem Marszałkowskim w zeszłym roku, dekoruje od kilku dni Stary Rynek w Bydgoszczy. Więcej o szopce z 2010 roku tutaj. Autorami szopek są uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych imienia Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Okazała, dwunastometrowa choinka stoi przed Urzędem Marszałkowskim. Jak co roku pochodzi z Leśnictwa Raciniewo w powiecie chełmińskim. Drzewko wybrał marszałek Piotr Całbecki podczas wizyty w leśnictwie. Choinka będzie zdobić Urząd Marszałkowski przez okres świąt i karnawału.

Oprócz choinki i stajenki dekorujemy marszałkowskie korytarze oraz salę sesyjną sejmiku województwa. Przedświąteczne spotkanie radnych sejmiku odbyło się 19 grudnia. Spotkanie opłatkowe samorządowców na które zaprosili marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Ewa Mes odbyło się 20 grudnia w Dworze Artusa w Toruniu (więcej tutaj).

Radosny czas Bożego Narodzenia doskonale oddaje zwyczaj kolędowania. Młodzi artyści z naszego regionu nagrali płytę z najpiękniejszymi kolędami, na której znalazły się tradycyjne kolędy, takie jak „Gdy się Chrystus rodzi” i „Lulajże Jezuniu”. Kolędy wykonują Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych imienia Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy oraz Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. imienia ks. Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku. Kolędy, wzorem ubiegłych lat, można ściągnąć z naszej strony w formacie MP3 tutaj. Na tej stronie znajdują się również kolędy z lat 2009 i 2010.

Tradycyjnie zaprosiliśmy osoby związane z regionem, radnych sejmiku, pracowników Urzędu Marszałkowskiego, jednostek organizacyjnych i gości do dzielenia się przepisami na świąteczne potrawy, które zamieszczamy wraz ze zdjęciami na naszej stronie, w specjalnej zakładce tutaj. Zachęcamy do skorzystania z pomysłów na świąteczne dania.

Urząd Marszałkowski wydał publikację „Szopki Bożonarodzeniowe w tradycji Pomorza i Kujaw 2007-2010”. Zawiera ona ilustracje szopek, które wzięły udział w konkursach organizowanych podczas Jarmarków Adwentowych w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie oddział w Przysieku. Więcej tutaj.

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia nie zapomnieliśmy także o najbardziej potrzebujących rodzinach z naszego regionu, którym zorganizowaliśmy prezenty. Paczki dostało pięć rodzin, po jednej z Wąbrzeźna, Gniewkowa i Chełmży, i dwie z Lipna. Więcej o akcji Szlachetna Paczka tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


fot. Andrzej Goiński

20 grudnia 2011 r.
ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2011 r.
 
 
 
 

Gościmy