Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Toruński Szpital Zespolony przyjazny dzieciom Drukuj Poleć znajomemu
 Toruński Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera otrzymał przyznawany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Dołączył w ten sposób do grona dobrych placówek medycznych w całym świecie, które propagują i wspierają karmienie piersią.
 
Współczesna wiedza medyczna uznaje naturalne karmienie noworodków i niemowląt za najbardziej korzystne z punktu widzenia ich fizycznego i psychicznego zdrowia i rozwoju. Uważa się, że wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia zapewnia optymalny rozwój i zdrowie dzieci. 22 lata temu WHO i UNICEF postanowiły wspólnie działać na rzecz upowszechnienia takiego podejścia, tworząc inicjatywę Szpital Przyjazny Dziecku. Dziś tytułem tym szczycą się dobre placówki medyczne w całym świecie, które od pierwszych chwil po narodzinach umożliwiają matce i dziecku budowanie relacji owocującej eliminacją problemów w harmonijnym karmieniu piersią, z myślą o tym organizują opiekę na oddziałach położniczych i noworodkowych, służą położnicom informacją i wsparciem, a ich wewnętrzne kodeksy zabraniają personelowi prowadzenia marketingu sztucznego karmienia najmłodszych maluchów i zachęcania do takiego ich odżywiania.

Przyznanie tego prestiżowego tytułu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu imienia Rydygiera to efekt kilkuletnich przygotowań personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oddziału noworodkowego i położniczo-ginekologicznego oraz zmian organizacyjnych w toruńskiej lecznicy, dla której organem tworzącym jest samorząd województwa. Szpital wdraża między innymi program dziesięciu kroków do udanego karmienia piersią.

W Polsce jest obecnie 88 placówek, które mogą używać tytułu Szpital Przyjazny Dziecku.

Czytaj też:

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

2 stycznia 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy