Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Hałas szkodzi młodzieży Drukuj Poleć znajomemu
 Ponad pół tysiąca gimnazjalistów wzięło w 2011 roku udział w finansowanych przez Urząd Marszałkowski badaniach przesiewowych słuchu. Celem przedsięwzięcia obok wczesnego wykrycia zaburzeń słuchu  było zwiększenie świadomości na temat negatywnego wpływu hałasu na zdrowie.
 
Bagatelizowanie problemu niedosłuchu u dzieci pociąga za sobą konsekwencje, które mają wpływ na ich rozwój psychofizyczny. Zaburzenia tego typu mogą wpłynąć na adaptację w środowisku szkolnym – problemy z komunikacją i ograniczenia w przyswajaniu wiedzy. Jedną z najczęstszych przyczyn wad słuchu jest słuchanie głośnej muzyki z przenośnych odtwarzaczy. Oprócz hałasu, przyczyną bywają również infekcje – przeziębienia, angina, katar alergiczny lub zapalenie ucha środkowego.

Program badań przesiewowych słuchu u młodzieży szkół gimnazjalnych przez trzy lata był realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu. W 2011 roku wzięli w nim udział uczniowie czterech szkół:
  • Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu – łącznie 47 przebadanych osób,
  • Zespołu Szkół nr 31 w Toruniu – łącznie 138 przebadanych osób,
  • Gimnazjum nr 29 w Toruniu – łącznie 344 przebadane osoby,
  • Gimnazjum w Obrowie – 38 przebadanych osób.

W ramach programu przeprowadzono badanie audiometryczne oraz badania pogłębione słuchu. Zaburzenia stwierdzono u 20 uczniów, którzy zostali skierowani na badania w kabinie ciszy, tympanometrię oraz lekarskie badanie laryngologiczne. Do dalszego leczenia zakwalifikowano 8 dzieci. Jedno spośród  nich zostało skierowane na zabieg do szpitala. Najczęściej diagnozowano przewlekłe nieżyty górnych dróg oddechowych, skrzywienie przegrody nosowej, woskowinę w uchu oraz wady zgryzu.

Z każdym uczniem została przeprowadzona rozmowa edukacyjna, podczas której udzielano praktycznych wskazówek dotyczących stylu życia oraz zwracano uwagę na higienę narządu słuchu i wpływ hałasu na zdrowie. Odbyły się także wykłady, w których wzięło udział 900 uczniów z 33 klas.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Piotr Ulanowski/freepress.pl

3 stycznia 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy