Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Astrobaza w Inowrocławiu Drukuj Poleć znajomemu
 Przy I Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu rozpoczęła 10 stycznia działalność kolejna w naszym regionie Astrobaza Kopernik. To już szóste takie obserwatorium astronomiczne, które otwieramy w Kujawsko-Pomorskiem.

W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstaje w sumie 14 astrobaz. Od czerwca astrobazy rozpoczęły już działalność przy:
 • Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski),
 • Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie (więcej na temat działalności obserwatorium w Radziejowie tutaj),
 • Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),
 • I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy,
 • Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski).

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje, na których znajdują się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Każda z astrobaz ma swoich opiekunów, a nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu. Szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat (więcej na ten temat tutaj).

W uroczystym otwarciu astrobazy przy I Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu (ul. 3 Maja) wziął udział wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

Astrobazy powstają też:
 • w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK;
 • w Gostycynie, Zespół Szkół , ul. Sępoleńska 12 a;
 • w Kruszwicy, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska;
 • w Rypinie, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa;
 • w Świeciu, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna;
 • w Unisławiu, Zespół Szkół, ul. Lipowa;
 • w Złejwsi Wielkiej, Zespół Szkół, ul. Szkolna;
 • w Żninie, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.

 
1. 2.
 
1. 2. 3.
 
Otwarcie astrobazy w Dobrzyniu nad Wisłą (więcej tutaj)


Otwarcie astrobazy w Gniewkowie (więcej tutaj)

 
Obserwatorium w Radziejowie (więcej tutaj)


Astrobaza w Jabłonowie Pomorskim (więcej tutaj)


Obserwatorium w Brodnicy (więcej tutaj)

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 stycznia 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy