Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Rozbudowujemy Ośrodek Braille’a Drukuj Poleć znajomemu
 Trwa rozbudowa i modernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Dobiega już końca budowa nowego skrzydła budynku warsztatów szkolnych. Dwa inne projekty inwestycyjne na terenie ośrodka, to zakończona w październiku termomodernizacja placówki oraz planowana budowa sali gimnastycznej.
 
Ośrodek im Braille’a w Bydgoszczy jest placówką dla dzieci i młodzieży niewidomej, słabowidzącej, głuchoniewidomej oraz ze złożoną niepełnosprawnością. To jednostka organizacyjna samorządu województwa i jedyna tego typu placówka w województwie i północnej części Polski. Obecnie w ośrodku kształci się ponad 270 uczniów.

- Stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków do nauki i zdobywania zawodu  to jeden z warunków do właściwego przygotowania ich do samodzielnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wartość inwestycji, w ramach której budynek warsztatów szkolnych został rozbudowany o nowe skrzydło, to 5,3 miliona złotych. Rozbudowa jest projektem realizowanym przez Urząd Marszałkowski. W nowym skrzydle budynku powstanie 26 sal dydaktycznych i pracowni. Wśród nich będą 4 sale zajęć wczesnej interwencji dla dzieci z dysfunkcją wzroku, przygotowujących dzieci niewidome do życia z niepełnosprawnością. Do tej pory ośrodek nie miał możliwości prowadzenia tego typu zajęć. Powstaną też pomieszczenia z aneksami kuchennymi, sale dostosowane do nauki zawodów: pracownik obsługi hotelowej i rolnik oraz pracownie (między innymi: hotelarska, gastronomiczna, zajęć plastycznych i informatyczna). Powierzchnia ośrodka powiększy się o 1,3 tysiąca metrów kwadratowych.

Budowa budynku dobiega już końca. W tej chwili trwają prace tynkarskie, układane są płytki i wylewane podłogi, trwa też budowa podjazdu. Planowany koniec robót wykończeniowych to przełom lutego i marca. Więcej o realizacji inwestycji tutaj.

Rozpoczęły się też przygotowania do rozszerzenia rozbudowy ośrodka o nową salę gimnastyczną. Szacowany koszt budowy to 2 miliony złotych.

W ramach realizacji innego projektu w październiku zakończyła się termomodernizacja wszystkich budynków ośrodka, która objęła ocieplenie fundamentów i stropów, wymianę okien i drzwi, a także remont elewacji (więcej na ten temat projektu modernizacji tutaj).
 
1. 2.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


fot. Marek Dembski

18 stycznia 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy