Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
XVII sesja sejmiku Drukuj Poleć znajomemu
 Podczas wczorajszej (30 stycznia) wyjazdowej sesji sejmiku województwa w Inowrocławiu został zainaugurowany Rok Praw Dziecka w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Podczas inauguracji swój wykład na temat „Dziecko – podmiot czy przedmiot” wygłosił rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Radni zagłosowali nad uchwałami w sprawie: wystąpienia do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z wnioskiem o włączenie Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy w struktury Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, określenia kryteriów i trybu przyznawania nagród nauczycielom, udzielenia pomocy finansowej gminie miejskiej Wąbrzeźno, udzielenia pomocy finansowej gminie Mogilno oraz uzgodnienia projektu podziału województwa pomorskiego na obwody łowieckie.  
 
Sejmik zagłosował także nad uchwałą w sprawie nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
Porządek obrad został rozszerzony o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli współdziałania województwa w tworzeniu Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris” oraz zajęcie stanowiska w sprawie planów likwidacji Sądu Okręgowego we Włocławku i sądów rejonowych w obszarze jego właściwości, w ramach proponowanych zmian w strukturze sądownictwa w Polsce.
 
Gościem specjalnym sesji sejmiku był rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Wizyta była związana z obchodzonym w tym roku ogólnopolskim Rokiem Janusza Korczaka oraz ustanowionym przez sejmik województwa Rokiem Praw Dziecka.
 
 - Myślę, że Janusz Korczak byłby najbardziej szczęśliwy, jeśli jego myśli i idee skierowalibyśmy w kierunku promocji praw dziecka i poważnego traktowania dzieci. Naszą intencją nie jest to aby stawiać nowe pomniki, posrebrzać i pozłacać postać Janusza Korczaka, ale aby skierować nasze kroki w kierunku upodmiotowienia dzieci oraz zwrócić uwagę na ich specyficzne potrzeby. Za decyzją sejmiku ustanawiająca rok 2012 Rokiem Praw Dziecka idą określone środki na konkretne wydarzenia i działania – powiedział rzecznik praw dziecka.
 
Marek Michalak zapowiedział też utworzenie w województwie kujawsko-pomorskim punktu informacyjno-interwencyjnego rzecznika praw dziecka. Jego przedstawiciel spotykać się będzie raz w miesiącu z mieszkańcami regionu i pomagać rozwiązywać konkretne problemy.
 
Inne tematy, które zostały omówione podczas sesji zostały zawarte w porządku obrad tutaj .
 
 
1. 2. 3.
4. 5. 6.
7. 8. 9.
10. 11. 12.
13. 14. 15.
 Fot. Jacek Piotrowski
 
16. 17. 18.
19.
 Fot. Beata Zarzycka
 
20. 21. 22.
23. 24.  
Fot. Karol Cerecki

Kancelaria Sejmiku

27 stycznia 2012 r.
Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2012 r.

 
 
 
 

Gościmy