Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Rok praw dziecka Drukuj Poleć znajomemu
 Sejmik ustanowił rok 2012 Rokiem Praw Dziecka w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Zachęcamy samorządy lokalne, instytucje pracujące z dziećmi, organizacje pozarządowe oraz społeczności lokalne  do udziału w organizacji przedsięwzięć, które przyczynią się do zwiększenia wrażliwości społecznej na potrzeby dzieci oraz świadomości na temat przysługujących im praw.
 
Samorządowe władze regionu włączają się w ten sposób w ogólnopolskie obchody ogłoszonego przez Sejm RP Roku Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), wybitnej sławy pedagoga, lekarza, publicysty i oficera Wojska Polskiego, który był propagatorem idei, że dziecko jest autonomiczną osobą posiadającą własne prawa, potrzeby i zainteresowania. Wraz ze swoimi wychowankami zginął w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. W 2012 roku mija 70. rocznica jego śmierci i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie.

- Myślę, że Janusz Korczak byłby najbardziej szczęśliwy, jeśli jego myśli i idee skierowalibyśmy w kierunku promocji praw dziecka i poważnego traktowania dzieci. Naszą intencją nie jest to aby stawiać nowe pomniki, posrebrzać i pozłacać postać Janusza Korczaka, ale aby skierować nasze kroki w kierunku upodmiotowienia dzieci oraz zwrócić uwagę na ich specyficzne potrzeby. Za decyzją sejmiku ustanawiająca rok 2012 Rokiem Praw Dziecka idą określone środki na konkretne wydarzenia i działania – powiedział rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który był gościem specjalnym ostatniej sesji sejmiku (więcej tutaj).

Sejmik pragnie swoją kampanię skierować nie tylko do dorosłych, ale przede wszystkim do dzieci.
- Ważne jest, aby dzieci znały swoje prawa i wiedziały, że istnieją instytucje, które w przypadku ich łamania powinny im pomóc. Świadomość swoich praw pozwoli dzieciom łatwiej obronić się przed przemocą, krzywdzeniem, dyskryminacją, czy zaniedbaniem ze strony dorosłych – zaznacza przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta.

Urząd Marszałkowski wspiera organizację wydarzeń i działań dotyczących kreowania podmiotowości dziecka w ramach konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych „Wspieranie działań rozwojowych dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym” (więcej o konkursach dla ngo tutaj). Na przełomie maja i czerwca odbędzie się też konferencja poświęcona idei poszanowania godności  i budowania podmiotowości dziecka.

- Zachęcamy samorządy lokalne, przedszkola, szkoły, instytucje kultury, organizacje społeczne, społeczności lokalne oraz inne instytucje pracujące z dziećmi i rodzinami do włączenia się w organizację uroczystości i innych wydarzeń związanych z obchodami Roku Praw Dziecka i Roku Janusza Korczaka – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wydarzenia i imprezy można zgłaszać do Kancelarii Sejmiku w Urzędzie Marszałkowskim. koordynator: Przemysław Górski, tel. 56 62 18 259, kom. 784 514 596, p.gorski@kujawsko-pomorskie.pl, adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Kancelaria Sejmiku, plac Teatralny 2, pokój 251, 87-100 Toruń, dopisek „Rok Praw Dziecka”.

Inicjatywy zostaną wpisane do programu obchodów Roku Praw Dziecka w Województwie Kujawsko-Pomorskim oraz objęte honorowym patronatem przewodniczącej sejmiku Doroty Jakuty. Urząd Marszałkowski pomoże też w ich promocji.

Wkrótce ogłosimy też plebiscyt na najlepszy projekt logo Roku Praw Dziecka.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


fot. Andrzej Goiński

14 lutego 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy