Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Rok Praw Dziecka Drukuj Poleć znajomemu
 Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2012 Rokiem Praw Dziecka w naszym województwie. Samorząd Województwa włączył się w ten sposób w ogólnopolskie obchody Roku Janusza Korczaka, ogłoszone przez Sejm RP.
 
Mimo stosunkowo dobrego systemu prawnej ochrony dzieci, przestrzeganie praw dzieci w naszym kraju nie wygląda zbyt optymistycznie. Jest to wynikiem funkcjonowania pewnego obyczaju: oczywistości przedmiotowego traktowania dzieci. Chcielibyśmy to zmienić. Dzięki podjętym działaniom, przyczynimy się do kształtowania większej wrażliwości na potrzeby dzieci. Chcielibyśmy zwiększyć świadomość przysługujących dzieciom praw oraz silnie zaakcentować prawo dziecka do wychowania w jego naturalnym środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia, w warunkach zapewniających mu prawidłowy rozwój fizyczny, moralny i społeczny. Dlatego Sejmik Województwa we współpracy z departamentami merytorycznymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, samorządami lokalnymi, instytucjami pracującymi z dziećmi i na rzecz dzieci oraz organizacjami pozarządowymi pragnie w ramach obchodów Roku Praw Dziecka wyjść naprzeciw problemom najmłodszych członków naszej społeczności.

Kalendarz uroczystości już jest bardzo rozbudowany a wciąż pojawiają się nowe inicjatywy.  W roku 2012 zorganizujemy wiele konferencji, debat, seminariów  na tematy związane ze zdrowiem dziecka, z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie, opieką społeczną czy funkcjonowaniem w naszym kraju domów dziecka i rodzinnych domów dziecka. W spotkaniach tych uczestniczyć będą znamienici goście, jak Rzecznik Praw Dziecka.  Poprzez kampanie informacyjne  chcielibyśmy zachęcić mieszkańców województwa do przekazania 1% swego podatku dochodowego na rzecz ośrodków i fundacji działających na rzecz dzieci.

Planujemy również szereg atrakcji dla dzieci, gdzie poza zabawą i kolorowymi atrakcjami przeprowadzane będą zajęcia edukacyjne z zakresu praw i obowiązków dzieci. Tegoroczne obchody Święta Województwa wpisują się w kalendarz imprez towarzyszącym Roku Praw dziecka.
 
Planujemy  również wizytę dzieci w siedzibie Sejmiku województwa Kujawsko-Pomorskiego, spotkanie z radymi województwa i przybliżenie im pracy tego organu. Poza tym wiele konkursów z nagrodami, festiwali, pikników i inne. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w uroczystościach zorganizowanych z okazji Roku Praw Dziecka w Województwie Kujawsko-Pomorskiem.  

 
 
 
 

Gościmy