Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Wystawy Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka Drukuj Poleć znajomemu
 „Wszystkie stworzenia duże i małe” to tytuł ekspozycji, którą można już oglądać w siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy Rynku Nowomiejskim. W piątek (2 marca) w filii ośrodka przy ulicy Kościuszki 41/47 odbędzie się wernisaż wystawy prac Katarzyny Tretyn-Zečević.
 
Najbliższe wystawy przygotowywane przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu:

Wszystkie stworzenia duże i małe – od 29 lutego do 27 marca (Rynek Nowomiejski 17) – Wystawa prezentuje rozmaitość form i kolorów bogatego świata fauny,  jednocześnie stanowi przegląd różnych technik i różnych sposobów przedstawiania zwierząt. Stworzenia żyjące na wolności i udomowione, małe organizmy i olbrzymie ssaki, zwierzęta pospolite i zwierzęta rzadko spotykane, zafascynowały zarówno kilkuletnich jak i starszych autorów tej ekspozycji.  Mieszkający w odległych od siebie częściach świata młodzi artyści tworzyli wizerunki przedstawicieli gatunków znanych im z najbliższego otoczenia bądź takich, które znane im są tylko z ilustracji, fotografii i filmów. Na tę szczególną kolekcję złożyły się przede wszystkim prace  z Polski, Czech, Słowacji, Rosji, Białorusi, Litwy, Kazachstanu, Słowenii, Serbii, Węgier, Mołdawii, Iranu, Indii, Bangladeszu, Indonezji, nadesłane na przestrzeni ostatnich kilku lat do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na międzynarodowe konkursy. Licznym pracom malarskim i rysunkowym towarzyszą grafiki – głównie linoryty.

Wystawa prac uczniów Zakladnej Umeleckiej Skoly w Spisskiej Beli na Słowacji – od 30 marca do 8 maja (Rynek Nowomiejski 17) - Od wielu lat uczniowie tej szkoły nadsyłają do toruńskiej galerii na organizowane przez nią konkursy swoje rysunki, grafiki i prace malarskie. Prace te były ozdobą niejednej wystawy pokonkursowej, a ich autorzy laureatami nagród i wyróżnień. Na 17.  Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w roku 2010 szkoła ze Spisskiej Beli otrzymała nagrodę marszałka województwa kujawsko–pomorskiego, Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno prace specjalnie na tę okazję przygotowane , jak i te archiwalne, znajdujące się w zbiorach galerii. Wernisaż: 30 marca, godz. 18.

Wystawa prac Katarzyny Tretyn-Zečević - Od 2 marca do 10 kwietnia, wernisaż 2 marca 2012 godzina 17 (ul ulicy Kościuszki 41/47). Katarzyna Tretyn-Zečević – urodzona w 1983 r. we  Włocławku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu ukończyła w 2007 r., uzyskując dyplom pod kierunkiem prof. Lecha Wolskiego.  Obecnie przygotowuje dysertację doktorską na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jej pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w 2005 r. w małej toruńskiej kawiarence Cafe Adwokatka, jednak wystawy najważniejsze dla debiutu autorki miały miejsce w 2007 r. - Czernią pojaśniało, wystawa malarstwa w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz w 2008 r. Wystawa dyplomów wyróżnionych 2007 w Galerii Sztuki "Wozownia" w Toruniu.
W swojej koncepcji artystycznej opiera się przede wszystkim na działaniach walorowych i znaczeniowych koloru. Posługuje się przede wszystkim kolorem czarnym, ostatnio jednak poszerzyła paletę barw. Tworzy w technice własnej łącząc ze sobą tkaniny. W pracach Katarzyny Tretyn-Zečević widoczne jest wyraźnie zamiłowanie do wyszywania i zdobienia materiału. Wyróżnia je synteza, powściągliwość, czystość.
Wystawa prezentuje wybrane prace z różnych lat. Będą to fragmenty cykli: Pamiętniki, Introspekcja, czy Imponderabilia. Pierwszy z nich dał artystce nowe spojrzenie na kulturę prawosławną, która dla Tretyn-Zečević była wówczas inspiracją. Kolejne cykle były ewolucją emocji związanych z fascynacją poznawaną kulturą. Pozwoliły na skupienie się na własnym wnętrzu i przełożeniu go na język bardziej uniwersalny.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia:  Wyróżnienie i Medal im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
2008 – Wyróżnienie Prezydenta Miasta Włocławka - Andrzeja Pałuckiego, podczas Dnia Pracownika i Twórcy Kultury
 
1. 2. 3.  
Prace prezentowane na wystawie „Wszystkie stworzenia duże i małe”
 
1. 2. 3.  
Prace Katarzyny Tretyn-Zečević
 
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

1 marca 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy