Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Konkurs im. generał Zawackiej rozstrzygnięty Drukuj Poleć znajomemu
 Anna Ulewicz z Zespołu Szkół Miejskich Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Rypinie oraz Monika Górska z Technikum Informatycznego Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu to zdobywczynie pierwszych miejsc w czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Do Urzędu Marszałkowskiego napłynęło 135 prac uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu.
 
Profesor Elżbieta Zawacka, kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, nagrodzona przez sejmik Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa zmarła 10 stycznia 2009 roku w Toruniu w wieku 99 lat. Ideą konkursu jest upamiętnienie legendarnej cichociemnej i zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Urząd Marszałkowski wraz z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej. Archiwum  i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek  w Toruniu, a także z Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Konkurs ma zachęcić młodych ludzi do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach. Nauczycieli ma zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii naszego regionu. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością. W ramach czwartej edycji napłynęła rekordowa liczba 135 prac z całego regionu: 79 od uczniów gimnazjów i 56 ze szkół ponadgimnazjalnych.

Do konkursu można było nadsyłać prace pisemne o tematyce „O ludziach”, lub „O wydarzeniach” w dwóch kategoriach: dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prace „O ludziach” przedstawiają sylwetki wywodzących się z naszego regionu znanych i nieznanych bohaterów historycznych wydarzeń, lub osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami takich wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Prace „O wydarzeniach” przedstawiają relacje żyjących w naszym regionie uczestników i świadków historycznych wydarzeń.

Laureaci konkursu:
  • Kategoria gimnazja:
I miejsce (nagroda finansowa w wysokości 3 tys. zł brutto) - Anna Ulewicz z Zespołu Szkół Miejskich Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Rypinie za pracę „Mieczysława Barcikowska – działaczka NSZZ Solidarność w okresie stanu wojennego”. Nauczyciel: Marta Dreślińska (nagroda finansowa w wysokości 2 tys. zł brutto).
II miejsce (nagroda finansowa 2 tys. zł brutto) – Magdalena Knak z Gimnazjum nr 7 im. Tadeusza „Bora” Komorowskiego w Grudziądzu za pracę „Kamyk pamięci”. Nauczyciel: Sylwia Zwara (nagroda finansowa 1,5 tys. zł brutto)
III miejsce (nagroda finansowa 1 tys. zł brutto) – Joanna Kalka z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Żninie za pracę „Opowieść styczniowa, czyli o tym, jak przebiegało Powstanie Wielkopolskie w Żninie na podstawie wspomnień podporucznika Tadeusza barona Lerchenfelda”. Nauczyciel: Mirosław Pilarski (nagroda finansowa 1 tys. zł brutto).

  • Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce (nagroda finansowa w wysokości 3 tys. zł brutto) – Monika Górska z Technikum Informatycznego Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu, za pracę „Listy bez dokładnego adresu”. Nauczyciel: Mariola Jóźwiak (nagroda finansowa 2 tys. zł brutto)
II miejsce (nagroda finansowa 2 tys. zł brutto) – Weronika Piątek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3 w Bydgoszczy, za pracę „Pełnić służbę Bogu, Polsce i ludziom …” Nauczyciel: Tomasz Izajasz (nagroda finansowa 1,5 tys. zł brutto)

III miejsce (nagroda finansowa 1 tys. zł brutto) – Joanna Banasik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie, za pracę: „Alojza Adamski – człowiek z zegarmistrzowską pamięcią”. Nauczyciel: Grzegorz Banaś (nagroda finansowa 1 tys. zł brutto)

Opisy nagrodzonych prac tutaj
Lista wszystkich laureatów oraz wyróżnionych, którzy otrzymają dyplomy tutaj.

Zespół Szkół Miejskich w Rypinie – szkoła zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych oraz Technikum Informatyczne Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu - szkoła zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, otrzymają nagrody rzeczowe, każda o wartości 2,5 tysiąca złotych brutto.

Konkurs jest realizowany przez samorząd województwa w ramach programu edukacji regionalnej województwa kujawsko-pomorskiego, który służy popularyzacji wiedzy o Kujawsko-Pomorskiem.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się  19 marca (godzina 10) w Dworze Artusa w Toruniu podczas obchodów 103. rocznicy urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Wystawa prac pokonkursowych odbędzie się w  Bibliotece Pedagogicznej im. gen Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 
fot. ubiegłoroczny finał konkursu im. gen. Zawackiej (więcej tutaj)
 
Biura Programów Edukacyjnych
Wydział Szkolnictwa
Departament Edukacji i Sportu
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu


1 marca 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy