Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Myśliwi – dzieciom, dzieci - zwierzętom Drukuj Poleć znajomemu
 Dzieci i młodzież z 74 szkół i przedszkoli z regionu uczestniczą w organizowanych przez myśliwych lekcjach, wycieczkach i konkursach, prowadzą też akcje dokarmiania zwierząt i sadzenia lasu. Zajęcia odbywają się w ramach programu „Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom”. W sobotę (3 marca) w Przysieku odbędzie spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli i myśliwych biorących udział w programie.
 
- Realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego program edukacji ekologicznej uczy dzieci  odpowiedzialności za otaczającą ich dziką przyrodę i uświadamia, że wokół nas żyją dzikie zwierzęta, którymi należy się opiekować. Zwłaszcza w okresie zimy powinniśmy pomyśleć o ich dokarmianiu  – mówi marszałek Piotr Całbecki.   

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Odbudowy Zwierzyny Drobnej w Województwie Kujawsko-Pomorskim, który jest wspólną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Polskiego Związku Łowieckiego (więcej na ten temat tutaj). Realizacja  programu potrwa do 2015 roku.

Myśliwi z kół łowieckich nawiązali współpracę z 74 przedszkolami szkołami podstawowymi, gimnazjami oraz szkołami ponadgimnazjalnymi głównie z terenów wiejskich z regionu. Lista placówek edukacyjnych oraz kół łowieckich tutaj. Ich praca z uczniami polega na organizacji specjalnych zajęć, podczas których dzieci i młodzież zdobywają wiedzę na temat zwierząt żyjących w Polsce oraz  łowiectwa. W prowadzeniu lekcji pomagają materiały edukacyjne przygotowane dla trzech grup wiekowych: przedszkolaków, dzieci w wieku 7-10 lat oraz nastolatków. W pierwszym roku realizacji programu (2010/2011) wzięło w nim udział prawie 10 tysięcy uczniów.

Uczniowie spotykają się też z myśliwymi w terenie. W roku szkolnym 2010/2011 odbyło się prawie 130 wycieczek o tematyce przyrodniczo-łowieckiej, między innymi do galerii myśliwskiej w Nowej Wsi koło Włocławka  oraz obwodów łowieckich. Młodzież bierze też udział w konkursach z wiedzy przyrodniczej, a także literackich, plastycznych oraz fotograficznych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bądkowie (powiat aleksandrowski) wzięli udział w konkursie na budowę urządzeń służących dokarmianiu zwierzyny drobnej, a uczniowie z powiatu włocławskiego rywalizowali w międzyszkolnym konkursie wiedzy przyrodniczo-łowieckiej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

Uczestnicy programu, zwłaszcza w okresie zimy, zajmują się też dokarmianiem i opieką nad dziko żyjącymi zwierzętami. W ubiegłym roku zebrali w sumie 18 ton karmy, między innymi kasztanów i żołędzi, którą wykładali w paśnikach lub przekazywali leśniczym. Prawie tysiąc uczniów wzięło też udział w akcji sadzenia lasów w ramach ogólnopolskiego programu „Ożywić pola”.

W ramach programu „Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom” odbywają się też wystawy, koncerty i inne imprezy między innymi z okazji Dni Ziemi, Dni Lasów i Zadrzewień, Dnia Dziecka oraz Święta św. Huberta.

Spotkanie szkoleniowe, w którym wezmą udział myśliwi i nauczyciele uczestniczący w programie odbędzie się w sobotę (3 marca) w budynku ODR w Przysieku koło Torunia. Początek o godzinie 11. Program spotkania w załączniku.
 
1. 2. 3.
4. 5.  
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

2 marca 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy