Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Patrzą w niebo w dzień i w nocy Drukuj Poleć znajomemu
 Przy I Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu od dwóch miesięcy aktywnie działa Astrobaza Kopernik. Wieczorami uczniowie oraz goście obserwatorium obserwują planety Układu Słonecznego oraz Księżyc. W ciągu dnia, przy użyciu teleskopu Coronado przyglądają się powierzchni Słońca.
 
Do tej pory inowrocławską astrobazę odwiedzili już między innymi rodzice uczniów, absolwenci szkoły, a także przedszkolaki z przedszkola „Pod Tęczą”. Obserwacje wykonywali też miłośnicy astronomii z Inowrocławia.

Ze sprzętu astronomicznego aktywnie korzystają uczniowie. Wyniki własnych obserwacji wykorzystali miedzy innymi podczas przygotowań do wojewódzkiego konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki. W szkole odbyło się też rejonowe seminarium tego konkursu. Młodzi astronomowie wykorzystują możliwości jakie daje astrobaza nawet gdy podczas zajęć kółka astronomicznego zachmurzone niebo uniemożliwia obserwacje – analizują wtedy zdjęcia i dane zebrane podczas wcześniejszych obserwacji.
 
 

 
Nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu. Szkolenia dla pedagogów trwają już od trzech lat (więcej na ten temat tutaj).

Więcej o projekcie astrobaza w artykule na temat otwarcia astrobazy w Inowrocławiu tutaj.
O działalności miłośników astronomii w Kruszwicy tutaj.
Czytaj też: Chwalą astrobazy za granicą.
 
1. 2. 3.  
fot. Eugeniusz Mikołajczak
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


14 marca 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy