Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Dzieci z zespołem Downa i ich matki w obiektywie Niedenthala Drukuj Poleć znajomemu
 Wernisaż wystawy fotografii Chrisa Niedenthala „Listy do Syna” odbędzie się w środę 21 marca w Bibliotece Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. W 2005 roku Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa ustanowiło 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa.

Wystawa „Listy do Syna” składa się z 10 fotografii Chrisa Niedenthala, których bohaterami są dzieci z zespołem Downa i ich matki. Zdjęcia pokazują matki wraz z dziećmi w codziennych sytuacjach: w domu, podczas zabawy, na spacerze. Ekspozycję uzupełniają listy Wioletty Mikusek, matki Stasia, który urodził się z trisomią 21.

Chris Niedenthal to polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, laureatem nagrody World Press Photo z 1986 r. Współpracował z takimi magazynami jak  „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Forbes”. W 2009 r. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” w Warszawie. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji uzyskanej w ramach konkursu grantowego programu „Wspieramy Mamy”, ogłoszonego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA w 2007 r.

Głównym celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy matek, którym rodzi się niepełnosprawne dziecko, przeciwdziałanie społecznej izolacji dzieci z trisomią 21 i ich rodzin oraz przełamania lęku części społeczeństwa przed innością.

Wystawa od 2008 roku odwiedza różne miasta Polski.


Wernisaż wystawy odbędzie się w środę (21 marca) o godzinie 13 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką organizacyjną Urzędu Marszałkowskiego.

1.
 
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

19 marca 2012 r.
 

 
 
 
 

Gościmy