Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Zapraszamy na majowe święta Drukuj Poleć znajomemu
 Uroczystości patriotyczne, „Dzień Flagi” w Ostromecku oraz festyn „Witaj majowa jutrzenko” w Toruniu. Zapraszamy mieszkańców regionu na obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego 3 Maja (2 i 3 maja) w Bydgoszczy i Toruniu.
 
Obchody w Bydgoszczy

Bydgoskie obchody pod patronatem wojewody Ewy Mes, marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz dowódcy Garnizonu Bydgoszcz pułkownika Jana Rynkiewicza zaplanowano na Placu Wolności, Starym Rynku oraz w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku.

Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęły się w środę (2 maja) w południe na Placu Wolności podniesieniem flagi na maszt oraz wiązanką utworów patriotycznych z wykonaniu orkiestry wojskowej. W tym samym czasie w Ostromecku rozpoczął się Dzień Flagi. Na gości czeka wiele atrakcji, między innymi: bieg z flagą, występy zespołów muzycznych oraz pokaz strojów historycznych. Organizatorzy zapraszają też do wioski ginących zawodów gdzie będzie można zobaczyć m.in. warsztaty kowala, mincerza oraz rzeźbiarza/snycerza. Impreza potrwa do godziny 18.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się w czwartek (3 maja) o godzinie 11 na Starym Rynku w Bydgoszczy. Po podniesieniu flagi na maszt odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez biskupa Jana Tyrawę. Oficjalną ceremonię zakończy wiązanka pieśni patriotycznych o godzinie 12.35. W uroczystości weźmie udział marszałek Piotr Całbecki.

O godzinie 16 w Ostromecku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu bydgoskich chórów pod kierownictwem Mariana Wiśniewskiego, Jana Sierszulskiego i Michaliny Spychalskiej. Prowadzący koncert zapraszają uczestników do wspólnego śpiewania – z tej okazji wydrukowane zostaną specjalne śpiewniki. Wystąpią członkowie Stowarzyszenia Muzycznego Fordonia, Chór Cantus Cordis oraz zespół pieśni dawnej Fresca Voce.


Obchody w Toruniu

Patronat nad uroczystościami objęli wojewoda Ewa Mes, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń pułkownik Aureliusz Chyleński.

Ceremonia wojskowa z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się w środę (2 maja) o godzinie 14 na Rynku Staromiejskim. Poprzedzą ją występy chórów w repertuarze patriotycznym (od godziny 12). W programie prezentacja historii i znaczenia Święta Flagi Państwowej, koncert Orkiestry Garnizonu Toruń oraz pokaz musztry paradnej. Wśród uczestników uroczystości będziemy rozdawać biało-czerwone flagi.

Czwartkowe (3 maja) obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się o godzinie 15 uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Suskiego na Rynku Staromiejskim. Po mszy zaplanowano uroczystość złożenia kwiatów pod wmurowaną w elewację kościoła Świętego Ducha tablicę upamiętniającą obywatelski protest mieszkańców Torunia z 1982 roku. O godzinie 16.15 odbędzie się uroczystość wojskowa, a w jej trakcie defilada pododdziałów wojska oraz koncert Orkiestry Garnizonu Toruń. W ceremonii weźmie udział marszałek Piotr Całbecki.
 
O godzinie 17 prowadzony przez orkiestrę orszak przejdzie przy dźwiękach poloneza na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się festyn „Witaj majowa jutrzenko”. Na uczestników imprezy czeka wiele atrakcji: pokazy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych, występy artystyczne toruńskich i regionalnych grup młodzieżowych, gry i zabawy z nagrodami oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Imprezę zakończy koncert zespołu „Żuki” (godzina 20.30).

Obchodom 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie towarzyszyć inscenizacja „Średniowieczne konflikty mieszczan z zakonem krzyżackim” w Fosie Zamkowej (od godziny 12 do 18). W programie między innymi strzelanie z łuku, rzut oszczepem, pokazy tańca średniowiecznego oraz gry i zabawy plebejskie.

Plakat toruńskich obchodów u góry.

O zaproszeniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do udziału w akcji „Majówka z Polską” tutaj.
 
Plakat toruńskich obchodów do pobrania tutaj.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


30 kwietnia 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 2 maja 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy