Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
XI Festiwalu Muzyki Chóralnej Drukuj Poleć znajomemu
 Srebrny Dyplom na XI Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie otrzymał chór Inovroclaviensis Cantans z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  pod dyrekcją  Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma.
 
W Barczewie,  w mieście  urodzenia  kompozytora, twórcy  „Roty” i „Legendy Bałtyku” przez 3 dni trwało święto  muzyki  chóralnej.  Uczestniczyło  w nim  15 chórów  z całej Polski (Rzeszowa, Warszawy, Bielska-Białej, Wrocławia, Inowrocławia. Olsztyna, Białegostoku, Radomia, Raby Wyżnej i Gryfina k. Szczecina). Były to głównie chóry akademickie,  także  akademii muzycznej. Formuła festiwalu  przewiduje tylko jedną nagrodę bez uwzględnienia kategorii chórów. Przez dwa dni odbywały się półgodzinne  przesłuchania konkursowe w barczewskim kościele pw. Świętej Anny. W tym roku nagrodę Grand Prix  festiwalu zdobył chór Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej, chór Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zdobył nagrodę  za najlepiej wykonany utwór współczesny. Chóry uczestniczące w festiwalu dały w powiecie olsztyńskim ponad 30 koncertów.  
Duże wyróżnienie spotkało  chór  Inovroclaviensis Cantans i chór  Politechniki Białostockiej, którzy jako jedyni dali  koncert w  nowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej  im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Koncerty inowrocławian w miejscowościach powiatu olsztyńskiego spotkały się z miłym i spontanicznym przyjęciem publiczności.
Gościem honorowym festiwalu chóralnego w Barczewie był najmłodszy syn Feliksa Nowowiejskiego prof. Jan Nowowiejski z Poznania, który  prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego mieszczącym się w „Willi Wśród Róż” w Poznaniu.  
 
1.  2.
 
Kancelaria Sejmiku
31 maj 2012 r.