Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Święto Województwa. Patrzyliśmy w gwiazdy na AstroFestiwalu Drukuj Poleć znajomemu
 Loty balonem, łazik marsjański jeżdżący po odtworzonej powierzchni Marsa, możliwość obserwacji nieba przez teleskop oraz liczne konkursy, gry i zabawy – te i inne atrakcje czekały na uczestników AstroFestiwalu Astronoc 2012. Impreza odbyła się  9 czerwca w Przysieku w ramach  Święta Województwa i była świetnym połączeniem nauki z zabawą.
 
- Mam nadzieję, że każdy z uczestników AstroFestiwalu znalazł w programie coś dla siebie. Tego typu imprezy to dobra okazja, by rodzinnie spędzić czas i poprzez zabawę dowiedzieć czegoś więcej o procesach zachodzących we wszechświecie -podsumowuje imprezę marszałek Piotr Całbecki.

Dużą atrakcją były obserwacje słońca i nieba przez profesjonalne teleskopy, które przyjechały  na festyn specjalne z astrobaz. Uczestnicy imprezy wyposażeni w lunety, lornetki i inne przyrządy do obserwacji nieba, próbowali tez pobić rekord wszechświata. Polegał on na  zgromadzeniu na jak najmniejszej powierzchni możliwie największej liczby osób wyposażonych w przyrządy do obserwacji nieba. Wydarzenie to uwieczniono na wspólnej fotografii, wykonanej z wysokości 40 metrów- z wysięgnika wozu strażackiego. Najodważniejsi mogli wjechać wysięgnikiem na górę w asyście strażaka, lub zdecydować się na lot balonem. Na uczestników imprezy czekały też konkursy wiedzy astronomicznej, w których głównymi nagrodami były vouchery na lot z bydgoskiego lotniska do Barcelony czy Glasgow. Najmłodsi wyhasali się podczas Kosmicznych Zabaw– wspólnych tańców oraz konkurencji sportowych i gry terenowej ,,Wyścigi planet”.

W pomieszczeniach Ośrodka Doradztwa Rolniczego naukowcy z UMK prowadzili wykłady popularnonaukowe, podczas których opowiadali o fascynującym świecie astronomii. Można było dowiedzieć się między innymi, jak wielki jest wszechświat i jak tworzą się zorze polarne w układzie słonecznym. Przez cały czas trwania AstroFestiwalu czynna tez była wystawa ,,Fiat Lux-spojrzenie w niebo”, gdzie prof. Grzegorz Karwasz (kierownik zakładu Fizyki UMK), opowiadał zwiedzającym o zjawiskach optycznych, jakie spotykamy w codziennym życiu. Spragnieni wiedzy mogli obejrzeć pokazy zjawisk fizycznych i projekcje w Astro-Arenie – mobilnym planetarium. Była też okazja do zobaczenia prawdziwego łazika marsjańskiego, jeżdżącego na odtworzonej powierzchni Marsa. Astrofestiwal uświetnili członkowie Akademii Gwiezdnych Wojen, którzy przez całą imprezę ku uciesze najmłodszych jej uczestników przechadzali się w strojach rodem z  sagi George’a Lucasa i prowadzili pokazy walki na miecze świetlne.

Strona wydarzenia: www.astro-festiwal.pl.
 
1. 2. 3.
4. 5. 6. 7.
8. 9. 10.
11. 12. 13.
14. 15. 16. 17.
18. 19.
Fot. Witold Broda/freepress.pl

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


6 czerwca 2012 r.
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2012 r. 
 
 
 
 

Gościmy