Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Współpraca na medal Drukuj Poleć znajomemu
 Marszałek Piotr Całbecki wyróżnił srebrnymi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis czworo opiekunów ze Stanów Zjednoczonych, którzy od wielu lat włączają się w organizację obozów języka angielskiego dla młodzieży z Kujaw i Pomorza. Medal marszałka otrzymała również  organizacja World Learning Inc., współorganizator międzynarodowego programu edukacyjnego „Summer Abroad”, w ramach którego nasz region co roku odwiedza młodzież ze Stanów Zjednoczonych. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się w piątek (20 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim.
 
- Te wyróżnienia to symbol uznania wobec wieloletniego wkładu w rozwój kontaktów pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz dowód wdzięczności za działalność edukacyjną skierowaną do młodzieży województwa kujawsko-pomorskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Medale otrzymali:
  • Charlene Kaletka Delaney - dyrektor polsko-amerykańskiego instytutu kultury w Minnesocie, emerytowana nauczycielka,
  • Patricia Beben - prowadząca szeroką działalność charytatywną, absolwentka    literaturoznawstwa anglojęzycznego,
  • Joe Beben - emerytowany oficer armii amerykańskiej wojsk lądowych, prowadzący wraz z żoną działalność charytatywną, promując kulturę polską w USA, będąc Przewodniczącym Związku Emigrantów z Pomorza w USA
  • Jim Neuenfeldt - emerytowany oficer policji i ratownik medyczny, wielki miłośnik sportu.

To osoby znaczące dla rozwoju polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych, które wspólnie z nauczycielami X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu organizują obozy językowe na terenie naszego regionu dla młodzieży z Kujaw i Pomorza. Właśnie dobiega końca XIX edycja tego przedsięwzięcia. Projekt pozwala poznać młodym Polakom różnice kulturowe, mentalne i światopoglądowe, to także świetna okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami ze Stanów Zjednoczonych i Polski.

- To już moja dziewiętnasta wizyta w Polsce. Zakochałam się w tym kraju  i mogę powiedzieć, że Toruń to mój drugi dom – powiedziała wyróżniona przez marszałka Charlene Kaletka Delaney.

- Jestem dumny z tego, co dzieje się w naszej szkole od dziewiętnastu lat. Obserwuję jak zmienia się młodzież uczestnicząca w naszych obozach, widzę jak wiele pracy wkładają w to przyjeżdżający do nas Amerykanie. Dziękuję marszałkowi województwa, który jako jedyny wspiera nasze przedsięwzięcie – powiedział dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego Andrzej Drozdowski.

Wyróżnienie marszałka otrzymała też międzynarodowa organizacja non-profit World Learning Inc., która od 14 lat wspólnie z Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu organizuje Polsko-Amerykański Program Edukacyjny „Summer Abroad”. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież amerykańska odwiedza nasz kraj w celu poznania naszej historii, kultury i obyczajów. Właśnie trwa trzytygodniowy (26 czerwca – 31 lipca) pobyt  dziewięcioosobowej grupy Amerykanów w naszym regionie, którzy zamieszkali u polskich rodzin. Medal w imieniu organizacji odebrała Yuliana Kletsun - lider grupy amerykańskiej.

- Wizyta w Polsce to dla mnie niesamowite doświadczenie. Będę tęsknił za ludźmi, których tu poznałem – mówi 16-letni David z Miami.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 
1. 2. 3.
4. 5.
 fot. Witold Broda/freepress.pl.
 
20 lipca 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy