Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
„Od ziarenka do bochenka” w Bierzgłowie Drukuj Poleć znajomemu
 Sekretariat Regionalny KSOW i Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne "Tilia" zapraszają do zabytkowego wiatraka w Bierzgłowie koło Torunia na warsztaty dla dzieci. Ich  uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak przebiegał cykl prac polowych na początku XX w., zaczynając od orki, zasiewu, poprzez żniwa, wiązanie snopków, młócenie, mielenie, na wypieku chleba kończąc.
 
Nauczą się też rozpoznawać podstawowe gatunki zbóż, zapoznają się z urządzeniami i sprzętami wykorzystywanymi do prac gospodarskich: pługa, kieratu, dzieży, kociuby czy mątewki, zobaczą jak funkcjonuje machina wiatraka. Będą również mieli okazję samodzielnie mielić zboże na mąkę, używając dawnych metod i urządzeń. Będzie to również okazja do poznania historii chleba,  tradycyjnych i ekologicznych sposobów jego wypieku, symboli związanych z chlebem. Dzieci będą wypiekać samodzielnie zrobione i ozdobione podpłomyki, które każdy będzie mógł zabrać do domu.

Zgłoszenia zorganizowanych grup na warsztaty można dokonać za pośrednictwem Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego "Tilia" (tilia@tilia.org.pl)

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Departament Rolnictwa
Urząd Marszałkowski

fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

21 marca 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy