Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
To będzie gratka dla rowerzystów! Drukuj Poleć znajomemu
 Już u progu przyszłorocznych wakacji Kujawsko-Pomorskie wzbogaci się o zupełnie nową atrakcję turystyczną – dobrze oznakowane szlaki dla rowerowych turystów wzdłuż naszego odcinka Wisły, wyznaczone między innymi w rejonie rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych w zakolu dolnej Wisły. Decyzja o finansowaniu środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapadła w lipcu, otwarcie tras w czerwcu 2013.
 
207 kilometrów po prawej stronie rzeki i 240,5 kilometra na jej lewym brzegu – tyle mierzyć będą rowerowe szlaki wiślane w naszym województwie, rozpoczynające się powyżej Włocławka i kończące poniżej Grudziądza, wpisujące się w ogólnokrajowy projekt Wiślanej Trasy Rowerowej. Trasy przebiegną między innymi wzdłuż zakola dolnej Wisły, przez jedne z najbardziej malowniczych i cennych przyrodniczo miejsc naszego regionu, gdzie znajdują się największy w województwie kompleks lasów łęgowych, dwa rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz pomniki przyrody. Gratką dla turystów będzie tu między innymi możliwość obserwowania dużych koloni ptaków. - Przy dobrze oznaczonych ścieżkach powstaną punkty widokowe, wiaty dla rowerów i przystanki piknikowe, postawimy tablice informujące o atrakcyjnych miejscach, wydamy mapy i przewodniki. Wartość projektu to 1,4 mln złotych, z czego 60 procent to środki RPO WK-P, reszta środki budżetu województwa – informuje marszałek Piotr Całbecki.
 

 
Przebieg trasy wytyczyliśmy w toku konsultacji z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi rowerzystów (lista organizacji tutaj) oraz lokalną administracją. Partnerami projektu jest trzydzieści nadwiślańskich gmin, które wzięły na siebie część kwestii organizacyjnych i logistycznych (ich lista tutaj).
 
Obecnie przygotowujemy się do przeprowadzenia przetargu który wyłoni wykonawcę. Ogłosimy go jesienią. Planowane zakończenie przedsięwzięcia to czerwiec 2013.

Wiślana Trasa Rowerowa, w którą wpisuje się nasz szlak, to ogólnopolski projekt sprowadzający się do stworzenia nowego markowego produktu turystycznego. Zakłada zbudowanie wzdłuż Wisły wydzielonej z ruchu zmotoryzowanych drogi dla rowerzystów i pieszych, liczącej blisko 1500 kilometrów, łącząc ją z ofertą turystyczną dotyczącą terenów w promieniu 25 kilometrów po obu stronach rzeki. Planowane przedsięwzięcie jest jednym z największych projektów ponadregionalnych w kraju, obejmuje osiem województw.

Mapka naszej części trasy tutaj.
 
1. 2. 3.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


20 sierpnia 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy