Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Nowy rok szkolny w nowym budynku ośrodka Braille’a Drukuj Poleć znajomemu
 Z początkiem roku szkolnego ruszają zajęcia w nowym budynku dydaktycznym specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. W uroczystym otwarciu pawilonu wzięła 3 września udział przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta.
 
Ośrodek im Braille’a w Bydgoszczy jest placówką dla dzieci i młodzieży niewidomej, słabowidzącej, głuchoniewidomej oraz ze złożoną niepełnosprawnością. To jednostka organizacyjna samorządu województwa i jedyna tego typu placówka w województwie i północnej części Polski.

- Stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków do nauki i zdobywania zawodu,  to jeden z warunków do właściwego przygotowania ich do samodzielnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym
– podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wartość inwestycji, w ramach której budynek warsztatów szkolnych został rozbudowany o nowe skrzydło, to 5,3 miliona złotych. Przedsięwzięcie jest projektem realizowanym przez Urząd Marszałkowski. W nowym trzykondygnacyjnym skrzydle budynku powstało 26 nowoczesnych pomieszczeń dydaktycznych i pracowni. Wśród nich są 4 sale zajęć wczesnej interwencji dla dzieci z dysfunkcją wzroku, przygotowujących dzieci niewidome do życia z niepełnosprawnością.  Do tej pory ośrodek nie miał możliwości prowadzenia tego typu zajęć. Powstały też pomieszczenia z aneksami kuchennymi, sale dostosowane do nauki zawodów: pracownik obsługi hotelowej i rolnik oraz pracownie (między innymi: hotelarska, gastronomiczna, zajęć plastycznych i informatyczna). Znalazły się tu także sale zajęć nauczania początkowego. Powierzchnia ośrodka powiększyła się o 1,3 tysiąca metrów kwadratowych.

Prace budowlane w nowym budynku warsztatów dobiegły końca wiosną. W czasie wakacji zakupione zostały meble, wyposażenie pracowni, sprzęt komputerowy, a także część pomocy dydaktycznych.

W ramach realizacji innego projektu w październiku 2011 zakończyła się termomodernizacja wszystkich budynków ośrodka, która objęła ocieplenie fundamentów i stropów, wymianę okien i drzwi, a także remont elewacji (więcej na ten temat tutaj).
 
1. 2. 3.
4. 5. 6.
7.
Fot. Marek Dembski.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


3 września 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 5 września 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy