Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Powrót do szkoły Drukuj Poleć znajomemu
 Prawie 280 tysięcy uczniów z Kujaw i Pomorza rozpoczęło wczoraj (3 września) rok szkolny. Wojewódzka inauguracja z udziałem wiceprzewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Urząd Marszałkowski kontynuuje realizację wartych miliony złotych projektów edukacyjnych i przedsięwzięć inwestycyjnych w szkołach na Kujawach i Pomorzu.
 
- Trudno wymienić wszystkie przedsięwzięcia realizowane przez Urząd Marszałkowski z myślą o rozwoju edukacji i infrastruktury oświatowej w regionie. Przeznaczamy na ten cel potężny strumień środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jako jedyni w Polsce zbudowaliśmy sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza, które świetnie sprawdzają się w nauce przedmiotów ścisłych. Wyposażyliśmy też pierwsze klasy szkół podstawowych w blisko 2,5 tysiąca zestawów nowoczesnych tablic interaktywnych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku szkolnym kontynuujemy realizację edukacyjnych przedsięwzięć. Wkrótce ruszą zajęcia w ramach kolejnej edycji projektu „Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne, Astronomiczne”, w ramach którego 800 uczniów z Kujaw i Pomorza będzie zdobywać wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Trwa też realizacja „Programu indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas  I-III szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim”, który wspiera szkoły z całego regionu w rozwijaniu programów indywidualnej pracy z dzieckiem.

Naszą ofertę kierujemy też do uczniów szkół zawodowych. Projekt „Nowa jakość kształcenia zawodowego w województwie kujawsko-pomorskim” obejmuje między innymi specjalistyczne kursy oraz praktyki zawodowe u pracodawców (więcej na ten temat tutaj). Przygotowujemy też projekt „Ćwiczę, uczę się, wygrywam” skierowany do gimnazjalistów z myślą o wspieraniu pozytywnych zachowań młodzieży w najtrudniejszym okresie dojrzewania.

Działania Urzędu Marszałkowskiego, to także wspieranie wielu przedsięwzięć inwestycyjnych w szkołach i placówkach edukacyjnych. Uczniowie korzystają już ze 181 kompleksów sportowych „Orlik”, które powstały dotąd na Kujawach i Pomorzu, a w budowie są 32 kolejne (więcej na ten temat tutaj). Wsparcie trafia też do samorządów lokalnych na budowę sal gimnastycznych, basenów i innych obiektów sportowych.

Wśród nich jest phala sportowa przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy, której uroczyste otwarcie odbyło się 3 września w czasie wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego. Samorząd województwa przeznaczył na realizację inwestycji 1,6 miliona złotych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Także 3 września w Robakowie w gminie Stolno odbyło się uroczyste otwarcie boiska sportowego, z którego korzystać będą uczniowie Zespołu Szkół nr 2 (więcej na ten temat tutaj).

Urząd Marszałkowski przeznaczył też środki na budowę, rozbudowę i modernizację szkół i placówek edukacyjnych (więcej na ten temat tutaj). Wśród zakończonych już przedsięwzięć jest budowa nowego skrzydła budynku warsztatów szkolnych w specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. 3 września odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu, w którym wzięła udział przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta (więcej na ten temat tutaj).
 
W inauguracji roku szkolnego w Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy wzięła udział radna sejmiku Elżbieta Krzyżanowska.
 
W województwie kujawsko-pomorskim jest prawie 280 tysięcy uczniów.  Ponad 120 tysięcy uczęszcza do szkół podstawowych, 70 tysięcy to gimnazjaliści, a kolejne 85 tysięcy to uczniowie liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych.

O projekcie Astrobaza Kopernik tutaj
O projekcie Zdolni na start tutaj
O projekcie zakupu tablic interaktywnych tutaj
O projekcie termomodernizacji placówek edukacyjnych tutaj
 
1. 2. 3.
4. 5.  
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


3 września 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 4 września 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy