Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Myśliwi – dzieciom, dzieci - zwierzętom Drukuj Poleć znajomemu
 Dzieci i młodzież z regionu uczestniczą w organizowanych przez myśliwych lekcjach, wycieczkach i konkursach, prowadzą też akcje dokarmiania zwierząt i sadzenia lasu. Zajęcia odbywają się w ramach programu „Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom”. W piątek  (21 września) w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie drugiej edycji (2011/2012) tego przedsięwzięcia.

- Realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego program edukacji ekologicznej uczy dzieci  odpowiedzialności za otaczającą ich przyrodę i uświadamia, że wokół nas żyją dzikie zwierzęta, którymi należy się opiekować. Zwłaszcza w okresie zimy powinniśmy pomyśleć o ich dokarmianiu  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Odbudowy Zwierzyny Drobnej w Województwie Kujawsko-Pomorskim, który jest wspólną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Polskiego Związku Łowieckiego (więcej na ten temat tutaj). Realizacja  programu potrwa do 2015 roku.

Myśliwi z kół łowieckich nawiązali współpracę z blisko setką przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych głównie z terenów wiejskich z regionu. Ich praca z uczniami polega na organizacji specjalnych zajęć, podczas których dzieci i młodzież zdobywają wiedzę na temat zwierząt żyjących w Polsce oraz  łowiectwa. W prowadzeniu lekcji pomagają materiały edukacyjne przygotowane dla różnych grup wiekowych. W ciągu dwóch lat realizacji programu (rok szkolny 2010/2011 oraz 2011/2012) wzięły w nim udział 24 tysiące uczniów.

Uczniowie spotykają się też z myśliwymi w terenie. Do tej pory odbyło się ponad 330 wycieczek o tematyce przyrodniczo-łowieckiej, między innymi do galerii myśliwskiej w Nowej Wsi koło Włocławka , rezerwatów przyrody i obwodów łowieckich. Młodzież bierze też udział w konkursach z wiedzy przyrodniczej, a także literackich, plastycznych oraz fotograficznych.

Uczestnicy programu, zwłaszcza w okresie zimy, zajmują się też dokarmianiem i opieką nad dziko żyjącymi zwierzętami. W ramach dwóch pierwszych edycji programu zebrali w sumie 46 ton karmy, między innymi kasztanów i żołędzi, którą wykładali w paśnikach lub przekazywali leśniczym. W akcji wzięło udział prawie 4 tysiące uczniów. Dzieci i młodzież zaangażowały się też w akcję sadzenia lasów w ramach ogólnopolskiego programu „Ożywić pola”.

W ramach programu „Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom” odbywają się też wystawy, koncerty i inne imprezy między innymi z okazji Dni Ziemi, Dni Lasów i Zadrzewień, Dnia Dziecka oraz Święta św. Huberta.

Podsumowanie realizacji drugiej edycji programu „Myśliwi – dzieciom, dzieci – zwierzętom” odbyło się w piątek (21 września) w sali kinoteatru Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy ul. Dwernickiego 1 w Bydgoszczy.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

21 września 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 24 września 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy