Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Dziecięcy świat w grafice Drukuj Poleć znajomemu
 Ponad 13 tysięcy prac z 44 krajów nadesłano na XVIII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Organizatorem konkursu była Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. W czwartek (18 października) w sali Fundacji Tumult w Toruniu odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu i otwarcie pokonkursowej wystawy prac. Członek zarządu województwa Michał Korolko wręczył nagrodę marszałka województwa za kolekcję prac przedstawicielom placówki z Meksyku.
 
Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu jest jedną z największych dziecięcych imprez propagujących tę dziedzinę sztuk plastycznych. Zaproszenie do udziału w konkursie trafia do ponad czterech tysięcy szkół, przedszkoli i ośrodków plastycznych w 56 krajach świata. Uczestnicy osiemnastej edycji konkursu dowiedli, iż zarówno stare, jak i nowe techniki graficzne nie stanowią dla nich tajemnicy. Spośród imponującej ilości ponad 13 tysięcy prac, które wpłynęły na tegoroczny konkurs z 44 krajów, międzynarodowe jury zdecydowało się udostępnić publiczności podczas wystawy ponad 1100. Czarno-białe i kolorowe linoryty, wklęsłodruki i przykłady grafiki komputerowej prezentują bogactwo techniki i tematyki, oraz wyjątkową pomysłowość ich młodych autorów.  

Jury przyznało 39 nagród i 41 wyróżnień indywidualnych. Wśród nagrodzonych laureatów znalazły się torunianki: Ania Kawałowska (lat 6), Iga Podzielna (lat 7) - podopieczne Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Sabina Barczyk (lat 8, Pracownia „Polandart” z Torunia). Uhonorowano też dwie placówki za przygotowanie kolekcji prac:
  • Centro de Desarrollo Infantil Jean Piaget – Celaya (Meksyk) - nagroda marszałka województwa,
  • Základní Umělecká Škola -Výtvarný obor – Opava (Czechy).

Konkurs objął honorowym patronatem marszałek Piotr Całbecki. Organizatorem biennale była Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu – jednostka kulturalna samorządu województwa. W organizację biennale włączyły się też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” w Toruniu oraz Urząd Marszałkowski, który wsparł imprezę finansowo.

Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim 17 (do 11 grudnia 2012) oraz w filii przy ul. Kościuszki 41/47 (do 30 listopada 2012).
 
1. 2.
3. 4.  
 fot. Andrzej goiński.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


18 października 2012 r.
ostatnia aktualizacja: 19 października 2012 r.
 
 
 
 

Gościmy