Aktualności
Inauguracja Roku Praw Dziecka
Stanowisko sejmiku
O Województwie
Nasze Symbole
Oni rządzą
Kujawsko-Pomorskie smakuje
Poczta - Dziecięce Graffiti
Wyjątkowi
Linki
Do pobrania
 
 
Pomorze i Kujawy – tradycja, nowoczesność, przyszłość Drukuj Poleć znajomemu
 Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z 16 województw w Polsce. Powstało dzięki ostatniej reformie administracyjnej w 1999 roku. Ma dwie stolice – Bydgoszcz, w której urzęduje będący reprezentantem rządu wojewoda, i Toruń, będący siedzibą władz samorządowych.

 Kujawsko-Pomorskie liczy nieco ponad 2 miliony mieszkańców. Administracyjnie dzieli się na 19 powiatów ziemskich – czyli takich, na które składają się miasta, wsie, a także tereny poza nimi – i 4 powiaty grodzkie, będące miastami na prawach powiatu. Miasta na prawach powiatu to jednocześnie największe miasta w regionie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz. Piątym spośród głównych miast jest Inowrocław. Powiaty ziemskie dzielą się na gminy, miasta na prawach powiatu są jednocześnie gminami. W naszym województwie są 144 gminy.

 Nasze województwo jest regionem rolniczym, znanym także z ekologicznych metod uprawy i hodowli. Szczycimy się między innymi produkcją zdrowej żywnością, a także żywnością produkowaną według tradycyjnych receptur. Coraz częściej Kujawy i Pomorze są też kojarzone z nowoczesnością i nauką, a także kulturą. W Ostaszewie pod Toruniem japońska firma Sharp produkuje najnowsze modele telewizorów, z wielkimi ciekłokrystalicznymi ekranami. Toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest uznawany za najlepszą tego typu uczelnię w północnej Polsce. Z UMK związane jest działające w Toruniu jedno z najnowocześniejszych w naszej części Europy Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej. Fizycy z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych prowadzą w nim badania, których efektem może być między innymi zbudowanie superszybkiego komputera kwantowego. Na międzynarodowe festiwale muzyczne i teatralne przyjeżdżają do Torunia i Bydgoszczy artyści i zespoły z kraju i zagranicy.   

 Największym miastem województwa jest Bydgoszcz. Mieści się w niej regionalne lotnisko, ważne dla nas okno na świat. Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym, posiadającym operę, filharmonię, teatr, dwa uniwersytety i kilka liczących się prywatnych wyższych uczelni.

 Nasz region słynie przede wszystkim z gotyckich zabytków Torunia, które każdego lata przyjeżdżają oglądać turyści z całego świata. Toruńska Starówka jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zachowanych do dziś średniowiecznych zespołów miejskich. Można tu podziwiać okazały czternastowieczny Ratusz Staromiejski, trzy wspaniałe gotyckie kościoły, kamienice mieszczańskie i częściowo zachowane mury obronne, a także poruszające wyobraźnię ruiny potężnego zamku, należącego ongiś do niemieckich rycerzy Zakonu Krzyżackiego. Zamek ten do połowy XV wieku górował nad miastem.  W tamtych czasach Toruń był jednym z najważniejszych miast tej części Europy. Toruń współczesny to przede wszystkim miasto uniwersyteckie – Uniwersytet Mikołaja Kopernika to jedna z jego najważniejszych instytucji. Uczy się w nim 37 tysięcy studentów, pracuje ponad 4 tysiące osób, z czego połowa to nauczyciele akademiccy. Patronem uczelni jest urodzony w Toruniu wybitny astronom, twórca obowiązującej do dziś heliocentrycznej teorii budowy kosmosu. Jego nazwisko jest rozpoznawalne na wszystkich kontynentach. W mieście działają teatr, teatr lalkowy, powstałe w tym roku Centrum Sztuki Współczesnej i orkiestra symfoniczna.

 Ewenementem na europejską skalę jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w powiecie żnińskim. Można w nim zobaczyć dobrze zachowane i pieczołowicie odrestaurowane  fragmenty osady sprzed 2 700 lat! Zwiedzający muzeum spacerują po odkopanych z mułu i piachu drewnianych ulicach, zaglądają do chat, oglądają sprzęty i osobiste przedmioty, które służyły mieszkańcom osady w czasach, gdy większość terenów naszego regionu porastała potężna puszcza. Muzeum organizuje festyny archeologiczne, podczas których publiczność świetnie się bawi próbując opanować techniki pracy i warsztat pradawnych łużyckich rzemieślników. Lepienie garnków z gliny może być wspaniałą zabawą! Do Biskupina najfajniej dojechać zabytkową ciuchcią, kursującą na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

 O charakterze naszego województwa decydują też duże obszary niezniszczonej przez działalność człowieka przyrody – potężne lasy Borów Tucholskich i Pojezierze Brodnickie, raj dla wodniaków, wędkarzy i wszystkich, którzy lubią oderwać się od codziennej rutyny. Ponieważ ważnym elementem gospodarki regionu staje się turystyka, traktujemy je jako jeden z atutów rozwojowych.

 Czy przekonaliśmy Was, że województwo kujawsko-pomorskie to region, z którego możecie być dumni?